Ulaşım

Karayolları

İlimizde 415 km devlet yolu, 415 km il yolu olmak üzere toplam 830 km karayolu ağı bulunmaktadır. 2002 yılı sonuna kadar 7 km bölünmüş yol yapılmışken; 2011 yılında bu rakam 266 km’ye ulaşmıştır.

Demiryolları

İlimiz dâhilinde 243 Km. demiryolu mevcuttur.

Demiryollarında yolcu ulaşımı Kars-Haydarpaşa doğu ekspresi ile sağlanmaktadır. Erzincan-Divriği arasındaki yerleşim merkezlerinde ulaşım karma yolcu treni ile yapılmaktadır.

Erzincan ili yük taşımaları mevcut yük durumuna göre 6 adet yük treni ile yapılmaktadır.

Sivas Erzincan hızlı tren proje çalışmaları 2011 yılı içerisinde başlatılmıştır.

İlimiz hudutlarında Erzincan-Erzurum arasında, Tanyeri, Demirkapı, Mercan, Çadırkaya ve Erbaş; Erzincan-Divriği arasında ise Alp, Kemah, Eriç, İliç, Bağıştaş ve Çaltı istasyonları yanısıra merkezi Kemah ve Mercan’da bulunan yol kısım şefliklerince hizmet verilmektedir. Erzurum Ekspresi; Kars-Ankara bağlantılı gidiş ve Ankara-Kars bağlantılı dönüş olarak hizmet vermektedir.

Hizmetler; İstasyonlarda İstasyon Şefliği Erzincan garda Gar Müdürlüğü ve Ticari Ambar Müdürlüğü tarafından yerine getirilmektedir. Trafikle ilgili birim Erzincan’da bulunan TMİ merkezidir. Haberleşmenin aksamadan sağlanması Erzincan’da bulunan 45 haberleşme şefliği tarafından yürütülmektedir. Vagonların kontrolleri ve arıza ıslahları Erzincan Vagon Servis Şefliği, makinaların küçük çaplı arızalarının ıslahı ve bakımları ise Erzincan Makine Depo Şefliği tarafından yerine getirilmektedir.

Havayolu

2010-2011 yaz döneminde ise Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Hava Limanına haftanın 7 günü, Anadolu Jet ile Ankara Esenboğa Havalimanına haftanın 7 günü ve Sun Express hava yolu ile İstanbul Sabiha Gökçen Hava Limanına haftanın 3 gün ve Sun Express havayolu ile İzmir Adnan Menderes Havalimanına haftanın 2 günü olmak üzere haftada toplam 19 tarifeli uçak seferi yapılmaktadır.